Většinou tušíme, že planeta se potýká s problémy, ať už se týkají klimatu, znečištěného okolí nebo úbytku zeleně na planetě. Nedokonalý stav přírody se ale promítá i do našeho prostředí: ve městech se špatně dýchá, denně z vody vstřebáváme mikroplasty a ročně se z krajiny uklidí tuny odpadků. Příroda si sice někdy sama pomůže, ale my lidé ji dokážeme znečišťovat pekelně rychle. Buďme jí dobrými partnery a pomozme jí zvládnout naši živelnost. Pokud chceme být zdraví my i naše děti, musíme se zapojit.
Stejně jako ostatní chceme zdravější prostředí a eliminovat negativní vliv lidské činnosti. Věříme, že jedna malá akce je víc než tisíc slov v davech.
- Nabízíme aktivity, kterých se může chopit každý, a po malých krůčcích tak udělat něco pro sebe a pro prostředí.
- Dopad aktivit je měřitelný – vyzkoušej naše aplikace, které zkoušíme na sobě samých!
Která jsou tedy naše témata? Co jako jednotlivci nebo součást společenství ovlivníme?
1. Nakupování, recyklace a odpadky
Pokud se ekonomice daří, lidé rádi nakupují. A to je fajn. Proč si neudělat radost křupavým croissantem? Ptáme se ale: musíme ho balit do mikrotenového sáčku? Musí k nám putovat z druhého konce Evropy? Průměrná domácnost vyspělé ekonomiky ročně vyprodukuje minimálně přes tunu odpadu (v ČR 1,3 t www.samosebou.cz ). Když si to pronásobíme počtem rodin ve státě, dostaneme "velmi slušné" číslo. Pro vyspělé i rozvojové státy je čím dál těžší likvidovat odpad efektivně tak, aby nezatěžoval životní prostředí.
Jak správně přistupovat k věcem, které si pořizujeme?
- Nakupujme pouze věci, které doopravdy potřebujeme a které spotřebujeme. Hromadným pořizováním zboží ve výprodejích kvůli nízké ceně přírodě neprospějeme.
- Pokud jsi shopping maniak a bez nakupování nemůžeš být, posílej dál nepotřebné věci . Prodáš je na bazaru nebo je lze darovat.
- Nakupujme lokálně. Doprava zboží z druhého konce světa zatěžuje planetu 10x víc než když nakoupíš lokálně. Navíc podpoříš místní ekonomiku.
- Omezme používání jednorázových (zejména plastových) obalů. Pokud eliminuješ nákup jednorázových pytlíků, tašek, obalů nebo výrobků (třeba brčko nebo zubní kartáček), máš palec nahoru! Každý druh rohlíku nebo zeleniny nemusí mít vždy nutně vlastní obal. Kromě životního prostředí ušetříš i cesty s odpadky k popelnici.
- Kromě nákupu látkové tašky zakup i vlastní kelímek do automatů na kávu. Kelímky na rozdíl od plastů neumíme recyklovat příliš dobře, většinou končí ve směsném odpadu. Pokud sem chodíš pro kávu pravidelně, za rok významně omezíš odpad, který by kelímky vytvořily.
2. Cestování
Zodpovědným cestováním se podílíme na čistém vzduchu ve městech, ale také podporujeme klima na planetě. Navíc můžeme i finančně ušetřit:
- Omez alespoň občas cesty autem a zkus používat MHD nebo příměstskou dopravu. Uspoříš nejen peníze a výfukové plyny, ale získáš také čas třeba na četbu knížky nebo časopisu.
- Jezdi na kole. Tento způsob dopravy nemusí být pro každého. Pokud máš zdravotní problémy nebo jezdíš-li přes rušné dopravní křižovatky, není cyklistika nejvhodnější řešení pro tebe. Pokud ale bydlíš poblíž cyklostezky, zkus ji občas použít. Jen pro zajímavost – některé studie říkají, že z hlediska emisí je používání MHD vhodnější než jízda na kole. Určitě ale souhlasíš s tím, že město plné cyklistů bude zdravější než město plné aut.
- Pokud auto, nejezdi sám/sama. Pokud se na cestě do práce domluvíš se třemi kolegy nebo přáteli, tři auta můžou zůstat v garáži a všichni výrazně ušetříte.
3. Sázení a údržba zeleně
Stromy a zeleň jsou důležité jak pro světové klima, tak pro snesitelnost léta v obcích. Při současných letních teplotách se města mění ve žhavou výheň a městské služby nezvládají dostatečně pečovat o zeleň, která stále častěji usychá. Rádi podporujeme zájem veřejnosti o lokální stromy prostřednictvím aplikace Zalejme.cz .
Podporujeme také výsadbu stromů jak ve vesnicích a městech, tak přímo v krajině, kde je to zapotřebí zejména nyní po kůrovcové kalamitě. Vždyť pečování o stromy může být i příjemné!
4. Méně obvyklé nápady: omezit hovězí a natírat střechy na bílo?
Některá témata se vám možná budou zdát nová a neobvyklá, ale současné studie podporují jejich účinnost:
- Nejíst příliš často hovězí. Pokud si život bez dobrého steaku nedovedeš představit, občas si ho dopřej, ale nové výzkumy hovoří jasně: velká hospodářská zvířata (zejména hovězí dobytek) jsou velkým zdrojem metanu, který se podílí na skleníkovém efektu planety. Velká stáda zvířat chovali lidé odjakživa, ale nakrmit dnešní miliardy krků vyžaduje také mnohonásobné množství dobytka.
Existují i další důvody, proč omezit častou konzumaci červeného masa:
- Lidé dříve v historii nejedli běžně tolik masa, kolik jíme dnes. Maso se jedlo hlavně o svátcích a o nedělích.
- Statistiky zdravotníků mluví o tom, že častá konzumace červeného masa významně přispívá k rakovině (ct24.ceskatelevize.cz/veda/).
- Velkochovy – ne vždy mají chovaná zvířata dobré podmínky k životu.
- Omez používání výtahů.
- Redukuj vstřebávání tepla do okolí a vhodně zvol řešení střechy. Módní jsou tzv. zelené střechy, kdy se plochy osazují vegetací, ale nabízí se i jednodušší řešení. Vhodným nátěrem omezíte přehřívání plochy v létě. To ocení nejen lidé v podkroví, ale také životní prostředí. Pro nátěr střechy se doporučuje používat světlé barvy. Pokud by se podařilo odrážet zpět alespoň 1 % slunečního záření, můžeme zastavit nebo výrazně zpomalit oteplování planety.
Údržba vody v krajině, městech a vesnicích – budoucí téma aplikace?
Toto téma zatím nemáme v aplikaci, protože je z hlediska jednotlivce ne úplně snadno měřitelné. Přesto jde o další velké "eko" téma dneška. Během studených měsíců se zásoby vody v krajině doplní, je jí zdánlivě dost, ale během léta voda výrazně chybí. Potoky a řeky vysychají, zemědělcům usychá úroda. Můžeme s tím něco dělat jako jednotlivci?