Zalejme.cz

O projektu

V roce 2019 trpěly stromy velkým suchem. Většina měla suché větve a mnohdy se v koruně třepotalo pár posledních lístků. Byli mezi nimi jak mladé stromky, tak i století mohykáni. Kdyby jim tak někdo vodu donesl, když už jejich kořeny na žádnou nedosáhnou! Město je přece plné lidí, kteří se s nimi jistě rádi o trochu vody podělí. Když ušetří pár litrů denně nebo se občas osprchují bez mýdla a zalijí zachycenou vodou některý strom, mohou jich spoustu zachránit. 

A tak vznikla Iniciativa Zalejme. Postupně jsme s ní získali řadu domácích i zahraničních ocenění a v současnosti se jedná o celý koncept opatření, které přivádějí lidi k péči o stromy, přírodu a planetu. Zapojujeme také školy, organizace i města a s mnoha partnery pracujeme na tom, aby se zalévání stromů postupně stalo stejně běžné, jako je dnes třídění odpadu. Podívejte se na stránky projektu Zalejme.cz a zapojte se také.

I stromy potřebují pít

Léta jsou čím dál teplejší a města nemají dostatečnou kapacitu, aby o zeleň dostatečně pečovala. Společně můžeme zachránit tisíce stromů! Stromy usychají a přitom spousta použitelné vody zbytečně mizí v kanalizaci.

Pojďme tu vodu ušetřit a zalévat je třeba cestou do práce nebo po večerech. Nikdo jiný to za nás neudělá. Vždyť zachránit vzrostlý strom je stejná radost, jako zasadit nový a lze to dělat každý den! Navíc odborníci z Veřejné zeleně města Brna stromy ošetří, aby se každá kapka vody maximálně využila. Vyvíjíme také mobilní aplikaci, kde všichni uvidí zalité stromy a mohou zalévat další. 

Ochrana před suchem

Obce ale nemají kapacity ani dost vody na to, aby zalily všechny stromy.  Pojďme městům pomoci. 

Víme, jak na to a pomůžeme Vám, aby se každá kapka co nejlépe využila. Vysvětlíme jak stromy na zalévání nachystat a v Mapě stromů ukážeme ty, které potřebují zalít. Pak už stačí strom zalít a v mapě vyznačit, kolik dostal litrů.

Mapa stromů

V naší mapě uvidíte, jestli mají stromy žízeň. Pokud jsou stromy červené, budou určitě vděčné za zalití. 

Pokud jej budete zalévat pravidelně, můžete si ho přidat do oblíbených a sledovat stav zalití ve svém profilu.

Strom můžete i adoptovat a podpořit tak buď péči o zeleň ve svém městě (pokud to umožňuje), nebo naši iniciativu. Vaší odměnou bude i možnost dát stromu jméno, příběh a ovlivnit prioritu zalévání.

Doufáme, že zalévání Vašim stromům pomůže a sami si to i užijete.